Wpisy użytkownika Wiedźma1 z dnia 6 marca 2017

Liczba wpisów: 1

malgorzata.g1
 
chalwalniana.jpg
Polski producent, doskonałe produkty, w 2016 roku zdobyty certyfikat ”Dziedzictwo Kulinarne Dolnego Śląska ” - tym wszystkim może pochwalić się www.gacjana.pl/ ,rodzima firma zajmująca się produkcją i dystrybucją produktów lnianych. Ich wyrobów szukajcie w sklepach ze zdrową żywnością. Chałwy można zamawiać również www.gacjana.pl/chalwa/ drogą internetową.
chalwalniana zurawinowa.jpg
*"Chałwa" lniana żurawinowa* to prawdziwe niebo w gębie. Jest słodka a jednocześnie kwaskowata. To świeża, orzeźwiająca, przepyszna przekąska. Opakowanie kosztuje7 zł. To zdrowa alternatywa dla słodyczy. "Chałwa" w swoim składzie zawiera żurawinę (65%) (suszona i kandyzowana - żurawina, cukier trzcinowy, kwas cytrynowy, olej słonecznikowy, koncentrat soku z czarnego bzu), orzechy arachidowe, siemię lniane (11,2%). Jest to produkt naturalny, wykonywany ręcznie. Chałwa żurawinowa tak mi zasmakowała, że zjadłam od razu całą paczkę ◕‿◕ No ale kto zabroni ciężarnej? ◕‿◕
chalwalniana slonecznikowa.jpg
*"Chałwa" lniana słonecznikowa* w smaku przypomina tradycyjną chałwę. Jej skład to: słonecznik(65%), żurawina, w tym żurawina suszona i kandyzowana ( żurawina, cukier trzcinowy, olej słonecznikowy), siemię lniane(11,2%). Ona również kosztuje 7 zł za opakowanie. To przekąska bogata w witaminy B, D, E, A, minerały:żelazo, potas, wapń oraz cynk.
gacjana.jpg

Wszystkie chałwy są produktami bezglutenowymi i surowymi, dzięki czemu składniki zachowują właściwości odżywcze. Nie zawierają konserwantów, czy sztucznych barwników. Są źródłem antyoksydantów, flawonoidów, witamin, kwasów tłuszczowych omega3. Można nimi nasycić głód i zaspokoić ochotę na niezdrowe słodycze. Chałwy dostępne są w kilku smakach i wariantach - z orzechami lub bez, z gorzką czekoladą.
Pokaż wszystkie (38) ›