Wpisy użytkownika Wiedźma1 z dnia 1 lipca 2015

Liczba wpisów: 1

malgorzata.g1
 
Byłam bardzo ciekawa jak smakują MAKARONIKI. Na blogach polskich i zagranicznych mnóstwo jest zdjęć dziewczyn, które zajadają się tymi kolorowymi ciasteczkami.

makaroniki1.jpg


*Tak więc skoro świt (no może trochę po 10 ) wybrałam się do Lidla po te łakocie. Cena dość wysoka jak za 12 małych ciasteczek. No ale czego się nie robi dla poszerzenia horyzontów wiedzy :P  Do wypróbowania były 4 smaki.*

makaroniki3.jpg

Głównymi składnikami tych niezwykłych ciasteczek są migdały, białko oraz cukier, które formują delikatną skorupkę. Nadzienie powstaje z połączenia czekolady, kwiatów, owoców, naparów i orzechów.

Warto wiedzieć, że makaroniki powinny być podawane w odpowiedniej temperaturze. Wyjęte prosto z lodówki mogą nie oddać wszystkich swoich walorów. Aby odkryć ich wyjątkową delikatność i pełnię smaków, należy pozwolić im się ogrzać w temperaturze pokojowej przez pół godziny.

makaroniki2.jpg


makaroniki4.jpg

Ich początki sięgają czasów Katarzyny Medycejskiej, ale dopiero kilkanaście lat temu odkryto je ponownie za sprawą słynnych francuskich cukierników. Od tego czasu królują w witrynach najlepszych paryskich cukierni oraz innych światowych stolic.

*Moim zdaniem*
No cóż... Bardzo smaczne, jednak czy faktycznie warte swojej ceny? Prawdę mówiąc chyba nie. Tym bardziej, że to raczej puste kalorie, konserwanty, sztuczne barwniki spożywcze.

*Jadłyście makaroniki? Co o nich myślicie?*
  • awatar czerwone szpilki: No cóż, makaroników nie jadłam, nie jestem trendy :D a tak serio jakoś mnie do tego nie ciągnie, może jak będę miała okazję to kupię i spróbuję, ale nie rozumiem "szału na ciastka" :D
  • awatar Prince Polo: Ja tez muszę je spróbować, ale nigdzie nie wpadły mi w ręce. :-) ile w lidlu zapłaciłas?
  • awatar Julia Aleksandra: Muszę kiedyś ich spróbować :)
Pokaż wszystkie (22) ›